فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :

انتشارات

كتاب «مجموعه قوانين و مقررات شوراي نگهبان»
1398/11/19 شنبه
کتاب «مجموعه قوانین و مقررات شورای نگهبان مشتمل بر اصول قانون اساسی، احکام رهبری، نظرات شورای نگهبان(تفسیری و مشورتی)، قوانین و مقررات مرتبط و اختصاصی و آرا قضایی راجع به شورای نگهبان به انضمام نظرات تطبیقی شورای نگهبان منتشر شده است.
از جمله نهادهاي اساسي كه در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران از نقش و جايگاه والايي برخوردار است، «شوراي نگهبان» مي‌باشد. اين شورا در يك نگاه كلي، از سويي وظيفه حراست از قانون اساسي و موازين اسلامي در عرصه قانون‌گذاري را برعهده دارد و مرجع مفسر قانون اساسي است و از طرف ديگر در امر انتخابات به عنوان نهاد ناظر، داراي جايگاه و صلاحيت‌هاي ويژه‌اي است. از همين رو قانون اساسي در اصول متعدد خود به بيان وظايف و صلاحيت‌هاي اين شورا پرداخته است. اما اين اهميت اختصاص به قانون اساسي ندارد، بلكه در ساير احكام و ضوابط قانوني اعم از احكام رهبري، قوانين مصوب مجلس و مقررات نيز ضوابط قابل ملاحظه‌اي وجود دارد كه هركدام به نوبه خود در تبيين نقش و جايگاه اين نهاد مؤثر مي‌باشند.
بدون ترديد شناخت دقيق و جامع اين نهاد در ابعاد مختلف مستلزم آشنايي و دسترسي به مجموع اين احكام و ضوابط است. لذا نظر به اهميت و جايگاه منحصر به فرد اين شورا در نظام حقوقي كشور و نيز با توجه به لزوم آگاهي دست‌‌اندركاران امور كشور نسبت به اين جايگاه و همچنين حدود صلاحيت‌ها و وظايف اين شورا، مجموعه‌اي كه دربردارنده جميع احكام قانوني ناظر به شوراي نگهبان باشد ضروري است. باتوجه به همين اهميت، پژوهشكده شوراي نگهبان به منظور آشنايي جامعه حقوقي و متوليان امور كشور، اقدام به جمع‌آوري كليه احكام و ضوابط قانوني مربوط به شوراي نگهبان و جايگاه و صلاحيت‌هاي اين نهاد نموده، تا اين مهم به نحو مناسبي قابل وصول باشد. 
فهرست انتشارات 
در انبار موجود است
300.000 ريال

فهرست آرشیو

نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.