فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
دکتر کدخدایی در اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا و مشارکت: برای شورای نگهبان هم سلامت انتخابات و هم سلامت مردم مهم است/ حضور خوب نخبگان در رقابت ایده‌نگاری
1399/12/12 سه‌شنبه
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: از سال گذشته، سلامت مردم هم به مسأله سلامت انتخابات پیوند خورده است و باید سلامت مردم نیز ملاک برگزاری انتخابات باشد.

 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان در اختتامیه رویداد ایده‌نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ضمن تقدیر و تشکر از نخبگان و دستگاه‌هایی که در این رقابت حضور داشتند، گفت: به هر حال ویروس منحوسی جامعه بشریت را درگیر خود کرده و در همه جای دنیا همه مشغول مبارزه و مقابله با آن هستند؛ در جای جای کشور ما نیز همه درگیر این مسأله هستند و همه مسئولین کشور و همه دستگاه‌ها هم به دنبال این هستند که راه‌هکارهایی را انجام دهند که بتواند در حوزه‌ی اجرایی و مسئولیت آنها مشکلاتی که این ویروس منحوس ایجاد کرده است را برطرف کنند.

دکتر کدخدایی با بیان اینکه باید تشکر ویژه‌ای داشته باشیم از عزیزانی که در وزارت بهداشت و در کادر سلامت سراسر کشور فعالیت می‌کنند، گفت: واقعاً کادر سلامت است که در خط مقدم مبارزه با این ویروس منحوس کرونا هستند و با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است، این است که مبارزه و مقابله با این ویروس منحوس نیازمند مشارکت همه آحاد جامعه دارد و فقط مسئولین و دستگاه‌ها نمی‌توانند، این بارِ مبارزه را به دوش بکشند، لذا یکایک ما در همه جای کشور لازم است کمک کنیم تا این ویروس منحوس را شکست دهیم.
 

 
وی با بیان اینکه پژوهشکده شورای نگهبان با همین نگاه تلاش داشت این رقابت را برگزار کند، گفت: در واقع درخواستی را از همه نخبگان سراسر کشور داشتیم که ما را برای بهتر برگزار کردن انتخابات ریاست جمهوری که انتخابات سراسری است، کمک کنند تا در وضعیت فعلی، با توجه به شیوع این ویروس منحوس، چگونه انتخابات سالم‌تری برگزار کنیم.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه در شورای نگهبان وقتی از سلامت انتخابات سخن به میان می‌آید، یعنی صیانت از آرای مردم؛ خاطرنشان کرد: اما از سال گذشته، سلامت مردم هم به مسأله سلامت انتخابات پیوند خورده است و باید سلامت مردم نیز ملاک برگزاری انتخابات باشد.
وی با بیان اینکه در این رقابت علمی چیزی در حدود ۴۰۰ نفر از نخبگان حضور داشتند، گفت: امیدواریم حرکتی که آغاز شده، ادامه پیدا کند و در بخش‌های دیگر نیز از مردم و نخبگان نظرخواهی شود تا مشکلات حل گردد.
 
دکتر کدخدایی در پایان گفت: اتکا به مردم راهی است که در مبارزه با مشکلات و حل مسائل کشور می‌تواند کمک عظیمی را به مسئولین کشور کند و ما هم انتظارمان همین بوده و هست.
 

دکتر قاضی زاده : بخشی از افت آرای دور دوم انتخابات مجلس به دلیل کرونا بود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و درگیری با بیماری کرونا گفت: بخشی از افت آرا در دور دوم انتخابات مجلس بخاطر بیماری کرونا بود و احساس مردم این بود که سلامتیشان به خطر می‌افتد و امیدوارم از الان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ راه چاره‌ای پیدا کنیم تا انتخابات شکوهمند و موثری داشته باشیم.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اختتامیه رویداد ایده‌نگاری یحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: من از شورای نگهبان تشکر می‌کنم که با این‌که ظاهرا مسئولیت حفظ سلامت جامعه با نهاد دیگری است به پیشواز انتخابات رفته است و خود را مسئول در حفظ سلامت مردم می‌داند و متد علمی هم برای ایده دادن در این زمینه پیاده می‌کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما ابتدا فکر می‌کردیم چند ماه با کرونا درگیر هستیم اما این‌که ویروس جهش‌های متعدد داشته باشد در فکر ما نبود و الان می‌توان گفت حداقل ۳ تا ۵ سال آینده کشور و جهان در مسائل امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی درگیر کرونا است و ما فکر می‌کردیم با واکسن مسئله حل خواهد شد، اما با تغییر رفتار ویروس مشخص شد که این درگیری فعلا ادامه دارد.

نایب رییس مجلس خاطرنشان کرد: رویداد انتخابات برای جمهوری اسلامی ایران که بر پایه مردم‌سالاری شکل گرفته جدیت بیشتری دارد و انتخابات ریاست جمهوری بین انتخابات‌ها ویژگی بخصوصی دارد و سطح مشارکت مردم در آن افزایش پیدا می‌کند و رقابت‌ها در آن جدی‌تر است و بروز و ظهور میدانی پیدا می‌کند، عمده صحبت‌ها این بود که برای تبلیغات به سمت فضای مجازی برویم اما تبلیغات میدانی را نمی‌توان از انتخابات جدا کرد، پس اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید جان مردم به خطر نیفتد و شور انتخاباتی وجود داشته باشد.

این نماینده مجلس با بیان این‌که در حوزه رای‌گیری باید بتوانیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آخرین رای کسی که اراده کرده است رای دهد را اخذ کنیم، گفت: الان در روند رای‌گیری حضوری نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد و ملاحظات رای‌گیری حضوری را رعایت کرد و از الان به مسائل رای‌گیری حضوری فکر کرد و اگر می‌خواهیم برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم باید تمام اجزا را رعایت کنیم تا مردم بخاطر به خطر افتادن سلامتی از رای دادن منصرف نشوند.

قاضی زاده هاشمی در پایان گفت: بخشی از افت آرا در دور دوم انتخابات مجلس بخاطر بیماری کرونا بود و احساس مردم این بود که سلامتی‌شان به خطر می‌افتد و امیدوارم از الان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ راه چاره‌ای پیدا کنیم تا انتخابات شکوهمند و موثری داشته باشیم.
 

دکتر حریرچی : پیشنهاد وزارت بهداشت برای چگونگی برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در بحران کرونا

معاون کل وزارت بهداشت درباره ایده نگاری بحران کرونا و چگونگی مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، با بیان اینکه نگران روز رای گیری نیستیم بلکه نگران تجمع های قبل از رای گیری هستیم، برای برگزاری انتخابات الکترونیک به صورت کامل پیشنهاد داد.
دکتر ایرج حریرچی در مراسم اختتامیه رویداد ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰  در جمع خبرنگاران گفت: ما احتیاج داریم تا اطلاع ثانوی سبک زندگی را تغییر دهیم و خود را با کرونا منطبق کنیم.

وی افزود: ما اصل مشارکت در انتخابات را از خود فرد موثرتر می دانیم؛ لذا گزینه فردگذاری انتخابات را حداقل در مورد ریاست جمهوری نباید بدانیم.

وی تاکید کرد: ما در وزارت بهداشت نگران روز  رای گیری نیستیم؛ نگران تجمع های قبل از رای گیری هستیم.

حریرچی افزود: بنظرم شورای نگهبان، انتخابات الکترونیک را در نظر بگیرد؛ البته آن هم انتخابات الکترونیک کامل. انتخابات حتما برگزار شود ولی اینکه ببینیم چگونه باید آنرا برگزار کرد که خوب برگزار شود.

وی در پایان گفت: اگر این دوران سخت را  طی کنیم و واکسن هم داشته باشیم؛   ان شاءالله شرایط آرامی خواهیم داشت.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.