فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
انتشار کتاب «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان»
1398/9/25 دوشنبه
    به گزارش روابط عمومي پژوهشكده شوراي نگهبان كتاب «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان» به همت انتشارات پژوهشكده شوراي نگهبان در 237 صفحه در پاییز 1398 و با قيمت 18000 تومان در قطع پالتویی به چاپ رسید.

گفتنی است این کتاب کلیۀ نظرات تفسیری شورای نگهبان درباره هر اصل قانون اساسی از ابتدای انقلاب تا کنون و به ترتیب تاریخِ ابراز نظر، گردآوری شده است.
پژوهشکده‏‌ي شوراي نگهبان به‌‏عنوان بازوی پژوهشی این شورا، با توجه به نقش مهم نهاد شوراي نگهبان در تفسیر قانون اساسی، کليه‏‌ي نظرات تفسيري از اصول قانون اساسي را در مجموعه‏‌ي حاضر جمع‏‌آوري کرده است.
مجموعه‏‌ي حاضر ويژگي‏‌هايي دارد که توجه به آن در استفاده‏‌ي بهينه از اين مجموعه ضروري است:
۱. از ويژگي‏‌هاي شاخص اين مجموعه، ذکر همه‏‌ي نظرات تفسيري شورای نگهبان در خصوص اصول قانون اساسی در مجموعه‏‌اي واحد است.
۲. در هنگام درج نظرات شورای نگهبان در این مجموعه، تطبیق متون نظرات با اسناد مکتوب موجود وجه‌ی همت قرار گرفته است تا اثری با بیشترین دقت و اتقان ممکن در اختیار مخاطبان قرار گیرد.
۳. در مجموعه‏‌ي حاضر، نكاتي از جمله سوابق موضوع كه مي‌‏تواند به فهم بيشتر موضوع كمك كند در پانوشت بيان شده است.
در خصوص ساختار كتاب نيز بايد به اين نكته اشاره شود که متن بازنگري‏‌شده‏‌ي اصول قانون اساسي در سال 1368، به عنوان متن مبنا ذكر شده است و متن سابق اصل‏‌ها، حسب مورد بلافاصله آمده است. همچنین در ذیل اصول قانون اساسی كه شوراي نگهبان راجع به آنها نظريه‏‌ي تفسيري ابراز داشته است، کلیه‏‌ی نظریه‏‌های تفسیری شورای نگهبان از آن اصل، به ترتیب تاریخ ابراز آن نظر از ابتدای انقلاب تا انتهای سال 1397 آمده است.

 
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.