فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
مراسم نکوداشت هفته پژوهش توسط پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد.
1397/10/4 سه‌شنبه
مراسم نکوداشت هفته پژوهش با سخنرانی آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، دكتر ره پيك عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان و آيت الله شب‌زنده‌دار عضو فقيه شوراي نگهبان روز چهارشنبه (۲۸ آذر) در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
دكتر ره پيك در ابتدای اين مراسم با اشاره به هدف برگزاری این همایش، گفت: شورای نگهبان تلاش می‌کند از طریق ارائه کارهای پژوهشی و معرفی این فعالیت‌ها با دستگاه‌ها و سایر نهادهای اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین با پژوهشگران و دانشگاهیان ارتباط بیشتری برقرار کند.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان ادامه داد: در جلسه‌ای که سال پیش نیز برگزار شد، نشان داد که این ارتباط با سایر نهادها و پژوهشگران مفید بوده و آثار و برکات زیادی داشته است که امیدواریم برگزاری این همایش نیز این ارتباط را مفیدتر کند.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به اینکه همه نظام‌های سیاسی ساختارهای خود را بر ارزش‌های اساسی و بنیادین مبتنی می‌کنند که محل ظهور این ارزشها، قانون اساسی است، تصریح کرد: همه مجموعه‌ها و حتی نهاد جامعه نسبت به رعایت و مراقبت از ارزش‌ها و قانون اساسی وظایفی دارند.
دکتر ره‌پیک افزود: در قوانین اساسی کشورهای مختلف مکانیزم خاصی برای مراقبت از ارزشها پیش بینی می‌شود و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان برای رعایت و نگهبانی از شرع مقدس و قانون اساسی ایجاد شده است.
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: سایر دستگاه‌ها نظیر مجلس نیز موظف به رعایت قانون اساسی هستند، اگرچه مرجع تشخیص شورای نگهبان است.
وی با طرح سؤالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان چگونه به وظیفه خود در حفاظت از قانون اساسی عمل می‌کند با بیان اینکه در اینجا تشخیص مهم است، اظهار داشت: تشخیص یعنی نسبت‌سنجی بین مصادیقی که در بیرون به عنوان قانون وجود دارد با اصول قانون اساسی و شرع مقدس.
وی با اشاره به اینکه تحلیل صحیح ارزش‌ها و در طرف مقابل نسبت‌سنجی بیرونی، کار بسیار سنگینی است، گفت: شورای نگهبان در بخش حقوقی و فقهی برای بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی، استفساریه‌ها، سؤالات و پرونده‌های دیوان عدالت اداری لازم است موضوعات را تحلیل کند تا کار خود را انجام دهد و از طریق پژوهش این کار را انجام می‌دهد.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان درباره لوایح چهارگانه (FATF) ابراز داشت: برخی‌ها طوری مطرح کردند که این موضوع با کم دقتی و سطحی مورد بررسی قرار گرفته است، در حالیکه یکی از نهادهایی که بیشترین بررسی را انجام داد، شورای نگهبان بود. درباره کنوانسیون پالرمو هم همینطور بود. حتی برخی از مسئولان دولتی هم که در جلسات ما شرکت کردند به اشراف شورای نگهبان اذعان داشتند. مطالعات حقوقی و فقهی زیادی در قم و تهران انجام شد. با موافقان و مخالفان CFT جلساتی هم برگزار شد.
وی با اشاره به نقش پژوهشکده شورای نگهبان در بررسی مصوبات، آن را پیشینی عنوان و خاطرنشان کرد: مصوبات ابتدا در پژوهشکده و نیز مجمع مشورتی فقهی بررسی و سپس در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد که تا امروز ١٢٠٠ گزارش در بررسی پیشینی مصوبات در پژوهشکده تهیه شده است.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان افزود: از سال گذشته ارتباط پژوهشکده با مجلس افزایش یافته که نمونه بارز آن همکاری برای اصلاح قانون انتخابات بود. البته نباید کارهایی که انجام شد ناتمام بماند باید از آن زحمات استفاده شود.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عملکرد پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه سامانه نظرات شورای نگهبان که سال قبل رونمایی شد روزانه ۱۲ هزار بازدیدکننده دارد، اظهار داشت: در ٢ یا ٣ سال اخیر نیز بیش از ٩٠ کارگاه آموزشی برای آشنایی با نظرات و عملکرد شورای نگهبان با حضور بیش از ٣ هزار نفر از دانشجویان تشکیل شده است.
در ادامه مراسم آيت الله شب زنده دار عضو فقيه شورای نگهبان به سخنرانی پرداختند و با اشاره به اينكه در زمان حكومت الهی نبايد بی‌طرف بود گفت: عزت اسلام كه همان قوانين و دستوراتی است كه خداوند برای هدايت بشر نازل فرموده و در دسترس انسان‌ها قرار داده، در اين است كه آنچه قوانين اسلام است، شناخته شود و درست، بی كم و كاست به شكل قانون درآيد و در جامعه پياده و به آن عمل شود.
عضو فقيه شورای نگهبان ضمن اشاره به ديدار اعضای اين شورا با رهبر معظم انقلاب كه معظم‌له سفارش مهمی فرمودند كه شما بايد نسبت به احكام دين تعصب داشته باشيد، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: مجريان هنگامی كه به بن‌بست‌های ابتدايی برخورد مي‌كنند، ممكن است فوراً ذهنشان به سمت راه‌حل‌های ثانوی و اضطراری برای برون‌رفت از آن مشكل برود؛ اما شما (اعضای شورای نگهبان) كه مجری نيستيد و اين دغدغه‌ها را نداريد، لذا بايد تعصب بورزيد.
وی ادامه دارد: معظم‌له تأكيد داشتند هنگامی كه شما آنچه متن حكم الهی و حكم اسلام است را اصرار كنيد، قهراً مجريان راه‌حل‌هاي صحيح و درستی را برای آن پيدا خواهند كرد.
آيت‌الله شب‌زنده‌دار تصريح كرد: مسأله حفاظت از احكام الهي، مسأله‌ای بسيار مهم و اساسی است؛ چرا كه پايه و اساس تشكيل حكومت اسلامی نيز به جهت احياء و اجرای آن بوده است.
وی با بيان اينكه حداقل در سه ساحت می‌توان پژوهش را تصور كرد، گفت: ساحت اول پژوهش در راستای كشف كُبْرَيات و مسائل اساسی مي‌باشد كه ممكن است تاكنون كشف نشده باشد. ساحت دوم اين است كه در همان كُبْرَيات كشف‌شده، بازنگری انجام شود كه آيا در آن خطايی رخ داده است يا خير؟ آيا احتياج به قيودی جهت اضافه كردن و يا كاستن وجود دارد يا ندارد؟ ساحت سوم پژوهش اين است كه در مقام تطبيق در مصاديق و موارد آن كُبْرَيات، پژوهش و دقت شود؛ چون در بسياری از موارد، تطبيق آشكار و روشن نيست.
وی افزود: در ساحت سوم درست است كه قانون (كبری) روشن باشد، اما در بسياری از موارد، تطبيق آن بر مورد يا مصداق نياز به دقت، پژوهش، استدلال و نظر دارد.
عضو فقيه شورای نگهبان گفت: بيشتر همّ و تلاش فقهای شورای نگهبان و همچنين مجمع مشورتی فقهی در ساحت سوم است؛ يعنی كُبْرَياتی كه فقهای عظام آنها را استنباط كرده‌اند، نظرات مقام معظم رهبری و امام رضوان‌الله تعالی عليه و فقهای مشهور كه توسط اين بزرگواران كشف شده است را أخذ مي‌كنند، و در مقام تطبيق مصوبات مجلس محترم يا موارد ديگری كه به حسب قانون به شوراي نگهبان ارجاع می‌شود را با اين كُبْرَيات تطبيق مي‌دهند.
وی افزود: البته مواردي نيز پيش می‌آيد كه نياز است در همان كُبْرَيات بررسی انجام شود؛ به عنوان مثال اين مسأله مطرح بود كه آيا در دادگاه‌ها قضات محترم مي‌توانند نسبت به اديان يا مذاهب ديگر حكم كنند؟ و قضات در اين موارد چگونه بايد برخورد كنند؟ اين از نظر كُبْرَوی كه چه وظيفه‌اي در اين موارد وجود دارد، فتوای مسَلّم و روشنی وجود نداشت؛ لذا در مجمع مشورتی فقهی مدتی روی اين مسأله كار شد و آيت‌الله مؤمن حفظه‌الله رساله‌ای در اين باب تدوين كردند و به جلسات مجمع می‌آوردند كه آن زمان حضرت آيت‌الله هاشمی شاهرودی شفاه‌الله‌تعالی نيز حضور داشت و بحث‌های بسيار مفيدي در مجمع مشورتی فقهی در اين خصوص انجام شد. بنابراين بيشتر كار مجمع مشورتی فقهی تطبيق بر آن كبريات است و در خود كبريات بحث نمي‌شود، مگر در چنين مواردی كه اشاره شد.
وی با بيان اينكه اكنون چهل سال از تشكيل حكومت اسلامی و الهی مي‌گذرد، گفت: مقصد اصلی تشكيل اين حكومت، اجرای احكام الهی است؛ اما در حال حاضر قوانين فراوانی كه مربوط به زمان طاغوت است، وجود دارد كه در آن زمان اهتمامی به تحفظ احكام الهي وجود نداشته و بسياری از اين قوانين كه اكنون مجراست مشتمل بر احكام خلاف شرع مي‌باشد.
آيت‌الله شب‌زنده‌دار با بيان اينكه دو يا سه سال پيش، مقام معظم رهبری از مجمع مشورتی فقهی خواستند تا آن قواعد و مصوبات مجلس قبل از انقلاب مورد بررسی قرار گيرد، گفت: بيش از ٢٠ قانون توسط مجمع مشورتی فقهی مورد بررسی قرار گرفته كه الان نيز مشغول بررسی قانون مدنی هستيم و تاكنون دو سوم از اين قانون مورد بررسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در مورد قانون مدنی، تصريح كرد: با توجه به اتقانی كه در قانون مدنی وجود دارد و نويسندگان اين قانون امثال آقای عصار، انسان‌های فرهيخته و نسبتاً ملايی بوده‌اند اما در عين حال به خاطر تفاوت فتواهايی كه پيدا شده و يا ممكن است در اينگونه موارد هم توجه كافی نشده باشد، مواردی در همين قانون مدنی وجود دارد كه خلاف شرع تشخيص داده شده است.
در انتهای مراسم نيز آيت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، ضمن تسليت وفات حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام، گفت: وحدت و حوزه و دانشگاه امری مهم است. قبل از پيروزی انقلاب جدايی بين حوزه و دانشگاه وجود داشت.
دبیر شورای نگهبان افزود: در آن مقطع حوزويان معتقد بودند دانشگاه وجهه و رنگ دينی ندارد و غرب‌زده است. دانشگاهیان نیز معتقد بودند حوزه به درد مردم نمی‌خورد و بايد به سراغ فرهنگ، علوم و صنايع غربي رفت.
وی با اشاره به نقش تأثیرگذار آيت‌الله مطهری، آيت‌الله بهشتی و آیت‌الله مفتح در برقراری رابطه قوی و ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه اظهار داشت: حوزه و دانشگاه باید همدیگر را به خوبی بشناسند و با همکاری هرچه تمام‌تر در جهت موفقیت‌های چشم‌گیرتری قدم بردارند.
آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مجمع مشورتی فقهی و مجمع مشورتی حقوقی از نعمت‌های خداوند به شورای نگهبان است، افزود: مجمع مشورتی فقهی با ارشاد مقام معظم رهبری تأسیس شد و پايه‌گذار مجمع مشورتی حقوقی نيز آيت‌الله هاشمی شاهرودی است كه برای شفای ايشان دعا مي‌كنيم كه خداوند سلامتی عاجل به ايشان عطا فرمايد.
وی تصريح كرد: مجمع مشورتی حقوقی با عنوان مركز تحقيقات فعاليت خود را آغاز كرد كه بعداً به پژوهشكده شورای نگهبان تغيير يافت كه اين مجموعه بركات بسياری داشته است و تقريباً به يك معنا تشكيلات اداری و تشكيلات گوناگون شورای نگهبان را احياء كرده است.
دبير شورای نگهبان به موضوع‌شناسی پژوهشكده شورای نگهبان اشاره كرد و گفت: اين پژوهشكده در خصوص مصوبات مجلس، استفساريه‌ها، نامه‌های ديوان عدالت اداری به عنوان بازوی مشورتی، نظرات خود را به شورای نگهبان ارسال مي‌كند.
وی افزود: پژوهشكده شورای نگهبان برای اظهارنظرات خود از دستگاه‌های مربوطه دعوت مي‌كند و نظرات و دلايل آنها را راجع به مصوبه مي‌گيرد و پس از بررسی و تحقيقات لازم، نتايج و نظرات خود را ارائه می‌نماید.
آيت‌الله جنتی با اشاره به پيشنه‌ی شورای نگهبان، گفت: اين نهاد پس از انقلاب تأسيس شد كه سابقه و پيشينه‌ای مانند ساير دستگاه‌ها مانند مجلس و دولت در ايران نداشته است؛ لذا اين نهاد به مرور با توجه به ضرورت انتشار مشروح مذاكرات، اقدام به پياده‌سازی و انتشار مشروح مذاكرات شورای نگهبان از ابتدای تأسيس كرده كه قريب به يكصدوبيست هزار صفحه از این مشروح مذاکرات در دست تدوين و تنقيح است.
وی يكی ديگر از اقدامات پژوهشكده شورای نگهبان را تبيين جايگاه اين نهاد معرفی كرد و گفت: هرچند اعضاء و سخنگوی شورای نگهبان مصاحبه‌هايی دارند و در تبيين جايگاه شورا ايفای نقش مي‌كنند اما پژوهشكده به طور كامل در همه زمينه‌ها شورای نگهبان را معرفی و تحقيقات علمی را به دانشگاهيان و حوزويان عرضه مي‌كند.
آیت‌الله جنتی با بيان اينكه كانديداهای نمايندگی مجلس بايد به مسائل علمی و تحقيقاتی آشنا باشند، گفت: متأسفانه برخی به ابتدائی‌ترين مسائل مربوط به مجلس آشنايی ندارند و چه بسا برخی اصلاً يك بار متن قانون اساسي را نخوانده باشند.
دبير شورای نگهبان در ادامه گفت: آیا اين نماينده كه درباره مسائل پیچیده اقتصادی که می‌خواهد رأی بدهد، اطلاعات دارد؟ درباره مشکلات جامعه از جمله گرانی‌ها و تورم كه مجلس می‌تواند برای حل آن سهم و نقش داشته باشد، آگاهی دارد؟
وی افزود: مجلس باید بررسی و پژوهش کند که چه چیز و چه کسانی مسبب مشكلات اقتصادی هست، حال بعد از بوجود آمدن این مشکلات راه حل برون رفت از آن چیست؟
آیت‌الله جنتی با تأکید بر لزوم آگاهی نامزدهای نمایندگی مجلس به قانون اساسی و مسائل مختلف مجلس و وظایف خود و آشنايی با کمیسیون‌های مختلف، پیشنهاد داد تا نامزدهای نمایندگی مجلس قبل از ورود به مجلس دوره‌های آموزشی را بگذرانند.
وی گفت: این طرح به نظر مناسب است تا مجلس بعد از مطالعه آن، درباره آن طرح بدهد كه در این صورت آینده مجلس بهتر خواهد شد.
دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه الان مجلس در آستانه بررسی بودجه کشور است، افزود: نمایندگان چقدر به مسائل بودجه که رگ حیاتی مملکت است آشنایی دارند، یعنی کجا و چقدر باید هزینه شود و نظارت کند تا دولت بودجه را در جای مناسب هزینه و از مصارف غیر ضروری جلوگیری نمايد.
دبیر شورای نگهبان در پايان از مشکلات کنونی کشور به عدم کادرسازی در دستگاه‌های گوناگون اشاره کرد و با قدردانی از تلاش‌های پژوهشکده شورای نگهبان که بسیار موفق بوده است، گفت: جوانان متعهد این پژوهشکده، انقلابی و متدین هستند که بی‌طمع مشغول فعالیت علمی هستند.
در انتهاي اين مراسم از «سامانه اینترنتی مشروح مذاكرات شوراي نگهبان» رونمايي شد. در ادامه نيز از کتاب "شوراي نگهبان؛ نظارت بر انتخابات" که بحث و بررسي پيرامون وظيفه شوراي نگهبان در نظارت بر انتخابات و پاسخ به شبهات در اين خصوص پرداخته است رونمايي شد. دو كتاب ديگر تحت عنوان "نظرات شرعی شورای نگهبان" و نيز "شرح قانون اساسی" (در 5 جلد) ديگر آثار پژوهشكده بودند كه توسط دبير محترم شوراي نگهبان از آنها رونمايي شد.
 لازم به ذكر است در حاشیه این همایش، نمایشگاه فعاليت‌ها و دستاوردهای پژوهشکده شورای نگهبان به منظور معرفي عملكرد و آثار پژوهشکده برپا شد.

 

 
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.