فارسي
EN
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
برگزاري مراسم نكوداشت سالروز تأسيس شوراي نگهبان به همراه نمايشگاه فعاليت‌ها و دستاوردهاي پژوهشكده
1396/9/6 دوشنبه
مراسم سي و هفتمين سالروز تأسيس شوراي نگهبان با سخنراني حضرت آيت‌الله جنتي، آيت‌الله مدرسي يزدي و دكتر ره‌پيك، برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي شوراي نگهبان اين مراسم با حضور جمعي از مسئولين ساير دستگاه‌ها و اعضا، مديران و كاركنان شوراي نگهبان در محل ساختمان سابق مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

حضرت آيت‌الله جنتي: شوراي نگهبان تحت تأثير فشار‌ها قرار نمي‌گيرد
حضرت آيت‌الله جنتي، با تسليت فرارسيدن شهادت امام صادق(ع)، اظهار داشت: 37 سال از تأسيس شوراي نگهبان گذشته است و در اين مدت اين نهاد به وظايف معين در قانون اساسي عمل كرده است.
وي با تأكيد بر اينكه اين شورا توانسته با آبرومندي مواضع خود را در خصوص شرع و قانون اساسي بدون تأثيرپذيري از جريانات سياسي، اتخاذ كند، گفت: شوراي نگهبان در خصوص قوانين دريافتي از مجلس و ساير اظهارنظرها هرگز مصلحت‌انديشي نكرده و عيناً مطابق قانون اقدام كرده است.
وي افزود: البته در بخش نظارت بر انتخابات همواره با مشكلات روبرو بوده‌ايم. ثبت‌نام‌ها بيش‌ازحد انتظار است و توقعات از سوي برخي مقامات نيز وجود دارد.
دبير شوراي نگهبان با بيان اين‌كه برخي مقامات نظام بدون سوء‌نيت نسبت به تائيد يا رد صلاحيت برخي افراد اصرار دارند، گفت: شوراي نگهبان تحت تأثير هيچ‌كدام از اين سفارش‌ها و پافشاري‌ها قرار نمي‌گيرد كه طبيعتاً موجب بروز ناراحتي‌ و كدورت مي‌شود اما ما مواضع خود را حفظ و فشارها را تحمل مي‌كنيم.

حاكميت رئيس‌جمهور هم به‌واسطه تنفيذ ولي امر است
وي در بخش ديگري از سخنان خود با استناد به اصل 57 قانون اساسي كه تصدي حكومت در زمان غيبت را مختص ولي امر مي‌داند، گفت: هم ازنظر شرعي و هم طبق قانون اساسي؛ در نظام اسلامي همه بايد زير نظر ولي‌امر مسلمين كار كنند.
دبير شوراي نگهبان با اشاره به اينكه برخي در گذشته نمي‌توانستند اصل مذكور را بپذيرند، ‌خاطرنشان كرد: اين عده مي‌گفتند ما بايد حكومت كنيم و اگر كسي نظري داشت و ما نپسنديديم، عمل نمي‌كنيم. اين طبع انسان است كه مي‌خواهد همه قدرت را در دست خودش داشته باشد و همه تسليم او باشند.
وي با اشاره به اينكه هنوز براي برخي جا نيفتاده كه بايد تسليم نظر ولايت باشند، گفت: ممكن است نظر ولي‌فقيه را مصلحت ندانند اما بايد آن را بپذيرند همان‌طور كه در زمان ائمه معصومين هم وظيفه همين بود.
حضرت آيت‌الله جنتي در ادامه گفت: بعضي مي‌گفتند در كشور نمي‌توان دو حكومت داشت و مقام ولايت بايد نظر ما را تأمين كند درحالي‌كه در كشور يك حكومت داريم و ولي امر، حاكم است. اگر رئيس‌جمهور هم حاكميت دارد به‌واسطه تنفيذ ولي امر است. ازاين‌رو او بايد تابع ولايت باشد نه اينكه ولايت تابع او باشد.
وي خاطرنشان كرد: مثلاً در اختلاف‌نظر درباره روابطمان با آمريكا چه بايد بكنيم؟ آيا به همين شيوه‌اي كه از زمان امام(ره) بود، عمل كنيم و آمريكا را دشمن بشناسيم و مشكلات و تحريم‌ها را تحمل‌كنيم يا بايد طور ديگري عمل كرد؟
دبير شوراي نگهبان گفت: بعضي هم البته بدون سوءنيت مي‌گفتند مصلحت كشور چنين نيست و براي رونق اقتصادي، مبارزه با فقر و تأمين نيازها چاره‌اي نداريم كه با آمريكا كنار آمده و از آن‌ها كمك بگيريم. بين اين دو نظريه چه بايد كرد؟
حضرت آيت‌الله جنتي تصريح كرد: مقام معظم رهبري، منحصراً چاره رفع مشكلات را در اقتصاد مقاومتي مي‌دانند چراكه اگر بخواهيم با دشمن كنار بياييم آن‌ها توقعات فراواني از ما خواهند داشت و با توجه به اينكه مباني و معنويات ما را قبول ندارند از ما خواهند خواست دست از مباني خود بكشيم. ازاين‌رو نمي‌توانيم با آن‌ها كنار بياييم. رهبر معظم انقلاب به حمدالله تاكنون هوشيارانه عمل كرده‌اند و همه‌جا دشمن و دشمني‌ها و راه مقابله با آن را شناخته و به‌موقع اقدام مي‌كنند.
‌آيت‌الله جنتي با ذكر اين نكته كه برخي به عناوين گوناگون نمي‌خواهند مواضع انقلابي را بپذيرند، گفت: اگر مي‌خواهيم انقلاب باقي بماند بايد روي مباني آن بايستيم البته در اين راه با تحريم هم مواجه خواهيم شد اما مردم نشان دادند كه پاي انقلاب ايستاده‌اند.
وي افزود: ‌آيا مردمي كه جوانان خود را تقديم انقلاب كرده‌اند نمي‌توانند كمبودها را تحمل كنند؟ درحالي‌كه مردم همان مردم زمان حضرت امام(ره)  هستند و مواضع‌شان تفاوتي نكرده است.
دبير شوراي نگهبان در پايان ابراز اميدواري كرد: شوراي نگهبان بتواند از اين به بعد مواضع خود را همچون گذشته حفظ و حق را رعايت كند همان‌گونه كه امام راحل نيز از شورا مي‌خواست كه حق را رعايت كرده و از هيچ‌كسي نترسد.
 
تجليل آيت‌الله مدرسي يزدي از مجمع مشورتي فقهي و پژوهشكده شوراي نگهبان
در بخش ديگري از اين مراسم، آيت‌الله مدرسي يزدي، عضو فقهاي شوراي نگهبان، با اشاره به‌ضرورت تشكيل مركز فقهي و پژوهشكده شوراي نگهبان، اظهار داشت: براي اينكه كار سنگين شوراي نگهبان به نحو احسن انجام شود و بالاترين اتقان را داشته باشد، مقام معظم رهبري و اعضاي شوراي نگهبان تشخيص دادند بايد عقبه فكري داشته باشد.
وي اضافه كرد: وقتي قانون اساسي تصويب شد و شوراي نگهبان تأسيس شد، مصوبات مجلس مي‌توانست توسط شوراي نگهبان بررسي شود اما در طول زمان و با گذشت زمان، نظرات مختلفي توسط شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نطام مطرح شد، تسلط بر همه اين موارد نياز به يك عقبه هم ازلحاظ فقهي و هم ازلحاظ حقوقي داشت.
آيت‌الله مدرسي يزدي خاطرنشان كرد: گاهي لوايحي با 700 ماده به شوراي نگهبان مي‌آيد، مگر مي‌شود ظرف 20 روز به اين موارد رسيدگي كرد؟! بحمدالله مركز فقهي مشورتي در قم زيرنظر آيات عظام مؤمن و شب‌زنده‌دار و پژوهشكده شوراي نگهبان زير نظر آقاي ره‌پيك تشكيل شد.

عضو فقهاي شوراي نگهبان يادآور شد: ما گله بزرگي نسبت به دولت و مجلس درباره لوايح بودجه‌هاي سنواتي داريم، طوري بودجه‌هاي سنواتي را به شوراي نگهبان ارائه كنيد كه وقت بررسي آن را در شورا داشته باشيم.
وي با بيان اينكه عقبه‌هاي فكري شوراي نگهبان با تيزفهمي‌ مقام معظم رهبري تشكيل شد كه اميدوارم ادامه يابد، تأكيد كرد: هر چه هم مجلس شوراي اسلامي با اتقان بيشتر قوانين رو وضع كند و شوراي نگهبان با دقت بيشتر آن‌ها را بررسي كند، شايسته است؛ شوراي نگهبان نقش بسيار زيادي دارد و در بيشتر نهادهاي كشور تأثير دارد.
وي در پايان خاطرنشان كرد: شوراي نگهبان در تاروپود كشور تأثير دارد، شوراي نگهبان هم در قوه مجريه، هم قوه قضاييه و هم قوه مقننه تأثيرگذار است، فلذا هرچه براي تقويت شوراي نگهبان تلاش كنيم براي كشور مفيدتر است.

گزارش دكتر ره پيك از فعاليت‌هاي پژوهشكده شوراي نگهبان
دكتر ره پيك، رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان با اشاره به نقش مسائل علمي و پژوهشي در تصميمات شوراي نگهبان گفت: صرف‌نظر از جايگاه قانوني شوراي نگهبان، نوع تصميمات اين شورا اقتضا مي‌كند كه كار كارشناسي و پژوهشي در تصميمات شوراي نگهبان مؤثر باشد.

وي افزود: تصميمات شوراي نگهبان متنوع است، در نظارت تقنيني خود بر همه موضوعات اقتصادي، اجتماعي سياسي و... نظارت مي‌كند، بخشي از نظارت‌ها مربوط به موافقت‌نامه‌هاست و برخي از تصميمات مربوط به پرونده‌هايي است كه در ديوان عدالت مطرح است.
دكتر ره پيك گفت: شوراي نگهبان در طول حيات خود حدود 5 هزار پرونده ازاين‌دست را بررسي كرده و در انتخابات هم بعد از انقلاب بيش از 40 هزار پرونده در مورد صلاحيت‌ها را مورد بررسي قرار گرفته است.
وي ادامه داد: تصميمات شوراي نگهبان غيرقابل تجديدنظر است، همه تصميمات معطوف به امر راهبردي حفاظت از انقلاب و نظام است. اين تصميمات چون با محك قانون اساسي سنجيده مي‌شود با حقوق اساسي مردم در ارتباط است.
رئيس پژوهشكده شوراي نگهبان تصريح كرد: ايجاد مركز پژوهشي از لوازم تصميم‌گيري شوراي نگهبان است. ماقبل از هر جلسه‌اي، اظهارنظرهاي كارشناسي را در اختيار اعضا قرار مي‌دهيم.
وي متذكر شد: علاوه بر مركز پژوهشي، مركز فقهي نيز در شهر قم زير نظر آيات عظام نوري همداني و مدرسي‌يزدي اداره مي‌شود.
دكتر ره پيك خاطرنشان كرد: پژوهشكده از ابتداي تشكيل تا امروز بيش از هزار گزارش تهيه كرده است.
ايشان همچنين از اقدام پژوهشكده اين شورا براي آماده‌سازي، ويرايش و مستندسازي سي هزار صفحه از مشروح مذاكرات اعضاي شوراي نگهبان در قالب چهل جلد كتاب خبر داد.

گفتني است شخصيت‌هايي همچون آيت‌الله يزدي، رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم؛ آقايان كدخدايي، موسوي و سوادكوهي حقوق‌دانان شوراي نگهبان؛ رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ سراج، رئيس سازمان بازرسي كل كشور؛ اميري، معاون پارلماني رئيس‌جمهور، قشقاوي، معاون پارلماني وزير خارجه و كواكبيان، ذوالنور، تاجگردون، وكيلي، نقوي و كاتب، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي از ميهمانان حاضر در اين مراسم بودند.

برگزاري نمايشگاه فعاليت‌ها و دستاوردهاي پژوهشكده شوراي نگهبان
در حاشيه مراسم نمايشگاهي از فعاليت‌هاي مختلف و همچنين دستاوردهاي پژوهشكده شوراي نگهبان برگزار گرديد. در اين نمايشگاه فعاليت‌هاي مختلف پژوهشكده در قالب غرفه‌هاي تخصصي و با گزارشي از بخش‌هاي مهم اين مركز به مخاطبين ارائه گرديد.

عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
کلیه ی حقوق متعلق به سایت پژوهشکده شورای نگهبان می باشد.